20 km od Chaty znajduję się przepiękny florystyczny rezerwat przyrody w miejscowości Starczanowo.
Założony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce stanowiska śnieżycy wiosennej.
Rezerwat położony jest na terenie wojskowym i należy do Poligonu Biedrusko dlatego wejście jest możliwe zazwyczaj tylko w wybrane weekendy podczas kwitnienia- wczesna wiosna. Na teren rezerwatu można wejść z psem pod warunkiem, że będzie on trzymany na smyczy, poruszał się będzie tylko po szlaku i nie utrudniał zwiedzania innym osobom.
Aktualne informacje można przeczytać na stronie
oraz na
W lasach Puszczy Noteckiej, 3 km od naszego obiektu znajduje się miejsce upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.
W 130-letnim lesie sosnowym, na powierzchni 1,5 – 3 hektarów rozsiane są groby kryjące prochy około 12 tysięcy osób bestialsko zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939 – 1941. Wśród zamordowanych znalazło się blisko1,2 tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach,
100 jeńców brytyjskich, a także licznych osób pochodzących z Poznania, Bydgoszczy czy Torunia. Osoby te bestialsko rozstrzelano, a następnie złożono i zakopano w zbiorowych mogiłach.
W roku 1943 w celu zamaskowania śladów zbrodni mogiły te rozkopano, a zwłoki spalono.
Miejsce to choć położone nieopodal ruchliwej drogi jest mało znanym pomnikiem zbrodniczej działalności hitlerowców. Wśród lokalnej ludności nazywane jest "Polskim Katyniem".
Drewniany kościół filialny w Wełnie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury i sztuki baroku w Wielkopolsce a także w skali ogólnopolskiej.
Powstał z fundacji Wojciecha Rydzyńskiego, dziedzica dóbr wełneńskich, cześnika kaliskiego, potem kasztelana lędzkiego, oraz jego żony Anny z Praskich.
Zbudowano go w I729r. na miejscu wcześniej istniejącego kościoła drewnianego,
a dekorację wnętrza powierzono znanemu malarzowi i rzeźbiarzowi, franciszkaninowi Adamowi Swachowi z poznańskiego klasztoru franciszkanów.
W dniu 11 września 1780 roku w kościele miało miejsce najdonioślejsze historyczne wydarzenie w jego historii, jakim był ślub autora "Mazurka Dąbrowskiego"
Józefa Wybickiego i jego drugiej żony Estery Wierusz Kowalskiej.
Na terenie muzeum znajdują się cztery obiekty udostępnione do zwiedzania.
Dom Młynarza znajdujący się na wzgórzu mieści w sobie wystawę Modeli Wiatraków autorstwa Pana Feliksa Klaczyńskiego.
Zobaczyć możemy wiatraki koźlaki, holendry czy paltraki wykonane w skali 1:40 znajdujące się dawniej, niektóre jeszcze do dzisiaj, na naszych terenach.
Rekonstrukcja Wiatraka z Czacza to jedna z największych atrakcji. Oddany do użytku wiatrak typu koźlak zaprasza wszystkich gości do zwiedzenia jego wnętrza. Zobaczyć możemy na parterze całą konstrukcję kozła wraz z pojazdami, a na piętrach wnętrze i wyposażenie typowego pracującego wiatraka.
Stajnia Przymłyńska to obiekt, w którym znajduje się wystawa pokazująca nam tradycyjne przetwórstwo zbożowe.
Zobaczymy tam jak rozwijało się młynarstwo oraz urządzenia z nim związane zaczynając od żaren, stęp, a kończąc na młynkach oraz śrutownikach.
Młyn Wodny serce dawnej osady młyńskiej. W budynku z XIX wieku znajduje się wystawa pod tytułem „ Przemysłowa technika młynarstwa."
Na czterech kondygnacjach zobaczyć możemy cykl produkcyjny młyna w systemie zawrotkowym.
Zachęcamy również do odwiedzin strony Muzeum
Polecam również sprawdzenie strony lasów państwowych na której znajdziecie wiele ciekawych miejsc
chata.welna@gmail.com
Rożnowice 38
64-610 Rogoźno
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.